The 12th Resistance International Film Festival (The Revolution and Sacred Defense)

The 12th Resistance International Film Festival (The Revolution and Sacred Defense)

The 12th Resistance International Film Festival

Runtime: September 24th – September 27th, 2012

Secretary of the Festival: Mohammad Khazaei

Place: Kerman (Shahr-e Tamasha, Asia, Mahtab and Pars Hotel Tak Cinema)

To be held in Iran (16 Provinces and 6 Border Towns), Turkey, Lebanon, India, Armenia, Bosnia and Herzegovina, Kenya, North Korea, Malaysia and Palestine at the same time.

The jury members:

Feature Films: Mohammad Bozorg Nia, Davoud Rashidi, Mohammadreza Sharaf-al Din, Seyyed Rasoul Sadr Ameli and Ahmad Reza Motamedi

Video Movies: Mohammad Hossein Haghighi, Pouran Derakhshandeh, Jamal Shourjeh, Habib-ollah Kase Saz and Mohammad Kasebi

Short Films: Javad Ardakani, Mohammad Ali Bashe Ahangar, Fereydoun Jeyrani, Ali Rouien Tan and Mohammad Hossein Latifi

Documentaries: Ghasem Bakhshi, Mostafa Dalaei, Ahmad Zabeti Jahromi, Shahab-al Din Adel and Ibrahim Fayyaz

Light Withers: Aolfazl Jalili, Mohammad Davoudi, Ahmad Moradpour, Reza Mirkarimi and Akbar Nabavi

Golden Pen (Film scripts): Ensieh Shah Hosseini, Yadollah Samadi, Minoo Farshchi, Jaber Ghasem Ali and Mohammad Hadi Karimi

Golden Pen (Video scripts): Hossein Torabi, Seyyed Farhad Hosseini, Mahdi Sajjade Chi, Rahman Seyfi Azad and Ali Akbar Ghazi Nezam

Photo Movies: Mohammad Reza Sharifi Nia, Jasem Ghazban Pour and Seyyed Abbas Mir Hashemi

Feature Film (International): Nader Talebzade, Rashed Rezvan, Mohammad Reza Eslamloo, Ali Zaher, Mohammad Hassan Dabough, Yahya Mohammad Mousa Barakat and Emr Samir Atef

Documentaries (International): Indo Shriknet, Alireza Raeisisan, Anis Lesoud, Mahdi Faraji and Nasim Abbasi

Imad Moqnieh (International): Ali Asghar Jafari, Bahman Habashi, Masoud Deh Namaki, Hamid Bahmani, Mahdi Azimi Mirabadi, Jahangir Almasi and Mohsen Agha Ali Akbari

Selected Artworks:

Iranian Cinema

The best film: ‘Days of Our Life’ directed by Saeid Sa’adi

Nominees: The Queen (Seyyed Abolghasem Hosseini), 33 Days (Mahdi Homayounfar), Kissing the Moon (Manouchehr Mohammadi) and Gol Chehreh (Vahid Mousaeian)

The best director: Parviz Sheikh Taadi for ‘Days of Our Life’

Honorary Commendation: Homyoun As’adian for ‘Kissing the Moon’

Nominees: Mohammad Ali Bashe Ahangar (The Queen), Vahid Mousaeian (Gol Chehreh), Jamal Shourjeh (33 Days)

The best film script: Parviz Sheikh Taadi for ‘Days of Our Life’

Honorary Commendation: Hamid Bahmani, Alireza Aghelzade and Ali Minaee for ‘Devil’s Throat’

Nominees: Mohammadreza Gohari and Mohammad Ali Bashe Ahangar (The Queen), Vahid Mousaeian (Gol Chehreh), Homyoun As’adian for (Kissing the Moon)

The best actor: Milad Key Maram for ‘The Queen’

Nominees: Hamid Farrokh Nejad (Days of Our Life), Fariborbz Arab Nia (Soil and Fire), Amin Zendegani (Devil’s Throat), Masoud Raygan (Gol Chehreh)

The best actress: Hengameh Ghazian for ‘Days of Our Life’

Honorary Commendation: Shirin Yazdan Bakhsh for ‘Kissing the Moon’

Nominees: Ladan Mostofi (Gol Chehreh)

The best special effects: Mohsen Rouzbahani for ’33 Days’, ‘Days of Our Life’ and ‘The Queen’

Special Award for the Jury members: Alireza Zarrin Dast for directing ‘The Queen’

Selected film by the audience: ‘Kissing the Moon’ directed by Homayoun As’adian and produced by Manouchehr Mohammadi

Film Photography

First Winner: Javad Jalali for ‘Berlin Minus 7’ film photos

Honorary Commendation: Mahdi Delkhasteh for ‘Thesis’ film photos

Honorary Commendation: Amir Hossein Shojaee for ‘The Queen’ film photos

Golden Pen (Film script)

First Winner: Mehrdad Khoshbakht for writing ‘Memento’

Honorary Commendation: Mohammad Javad Akbari for writing ‘Identity’

Honorary Commendation: Sirous Hassan Pour and Naghme Samini for writing ‘Paper Cranes’

Nominees: Mohammad Aref (Your Birthday), Behrouz Faraji (Behind the Hedge of Soil), Ali Asghar Ahmadi Moghadam (The killer Returns to the Crime Scene)

Golden Pen (Video script)

The jury had no winner in this section and only 2 Honorary Commendation and a Certificate of Appreciation were awarded as mentioned below:

Honorary Commendation: Farzad Abu Hamze and Ali Farzin Far for ‘Target’ film script

Honorary Commendation: Alireza Pour Yusef and Reza Atefi for ‘The Last Letter’ film script

Certificate of Appreciation: Ali Shah Hatami for writing ‘Zachariah’

Nominees: Mohammad Hossein Soltani (The Last Lights Off), Shila Ariana (Lightning Struck Dandelions), Siamak Atlasi (Salus)

Short Films

The first winner: ‘Without the Smell of Your Body’ directed by Seif-ollah Yazdani

The second winner: ‘Silence of the Ponds’ directed by Fatemeh Dast Mard

The third winner: ‘Ayrılıq’ directed by Nader Saei Var

Honorary Commendation: Vahid Bemani for ‘The Vase’

Nominees: ‘The Day We Were Going to School’ (Ismaeil Mirzaei), ‘Never Forget’ (Alireza Fard), ‘the Address’ (Siamak Kashef Azar), ‘an End to the Fall’ (Milad Hosseini)

Documentaries

The first winner: ‘Silent Crime’ directed by Behrouz Nourani Pour

The second winner: ‘Lullaby of the War’ directed by Habib Bavi Sajed

The third winner: ‘The Best Statue of the World’ directed by Habib Ahmad Zade

Nominee: ‘Fifteen 59’ (Mahlagha Jafari), ‘Shahrukh’ (Vahid Zare Zade), Stars (Water, Fire, Flying) (Babak Kalantari), A Tombstone for My Martyred Brother (Rahim Zabihi)

The best documentary research: Mahlagha Jafari for doing a research on ‘Fifteen 59’ film

Video Movies

The best film: ‘Hands Watch’ directed by Saeid Sa’adi

Nominees: ‘Hamsangaar’ (Houman Kabiri), ‘Rainy Evening’ (Alireza Abolghasemi), ‘the Winter Semester’ (Habib Ismaeili and Mohammad Keshavarz), ‘the General’ (Seyyed Jalal Chavoshian)

The best director: Reza Beheshti for ‘the Winter Semester’

Honorary Commendation: Ehsan Abdi Pour for ‘Hamsangaar’ film

Honorary Commendation: Marjan Ashrafi Zade for ‘Rainy Evening’ film

Nominees: Ali Shah Hatami (the General), Ibrahim Sheybani (Hands Watch)

The best film script: Ehsan Abdi Pour for ‘Hamsangaar’ film script

Nominees: Seyyed Mohammad Beheshti (Winter Semester), Mohammad Hossein Zeynali (Hands Watch), Arash Borhani (No. 7, Autumn Alley), Nasrin Salehi (Rainy Evening)

The best actor: Saeid Pour Samimi for ‘Hands Watch’

Nominees: Hooman Seyyedi (Winter Semester), Shahram Haghighat Doost (Burnt Nests), Milad Key Maram (the General), Hamid Baghaki (Hamsangaar)

The best actress: Roya Afshar for ‘Rainy Evening’

Nominees: Fateme Goudarzi (the Dreamer), Hadis Amir Amini (Indebted), Mahtab Sedaghat (Hamsangaar), Shirin Bina (Shahrbanoo)

International films

The best International film: ‘The Queen’ directed by Mohammad Ali Bashe Ahangar and produced by the Late Seyyed Abolghasem Hosseini from Iran

The best film script: Paul Laverty for ‘Irish Way’ from England, France and Belgium

The best director: Mathieu Kassovitz for ‘The Insurgent’ from France

Special Award for the Jury members: ‘Days of Our Life’ directed by Parviz Sheikh Taadi from Iran

Honorary Commendation was awarded to ’18 Days’ feature film directed by the group of Egyptian filmmakers.

Honorary Commendation was awarded to ‘Golchehreh’ directed by Vahid Mousaeian from Iran.

International Documentary

The best film: ‘Tears of Gaza’ directed by Vybek Lakburg Norway and Palestine co-production

Honorary Commendation of the second winner was awarded to ‘Silent Crime’ film directed by Behrouz Nourani Pour from Iran

Honorary Commendation of the third winner was awarded to ‘Memorizing Quran’ directed by Greg Barker, England and the U.S. co-production.

Certificate of Appreciation was awarded to ‘Tremolo 2011’ film co-directed by Tamer Izzet, Aytin Amin and Omer Salama from Egypt.

Certificate of Appreciation was awarded to ‘Open Fire’ film directed by Shukhen Tan from Netherlands

Imad Moqnieh Section

‘A Rope Closer than Vein’ Feature film by Seyyed Masoud Atiyabi from Lebanon

‘The Forgotten Revolution’ Documentary film by Seyyed Rouhollah Hosseini from Iran

Honorary Commendation was awarded to Mohammad Reza Abolhasani for ‘Fifteen 59’ documentary from Iran and Samer Raad for ‘This is Gaza’ documentary from Lebanon

The special award of Imad Moqnieh: Jamal Shourjeh for directing ’33 Days’ from Iran

  • The Iranian Cinema Competition section was named ‘Truth Mania’ and that of the International section was named ‘the Sun of Truth’.
  • The Foreign filmmakers’ conference was held presenting Asaku Kagyama from Japan, Samira Saeidi (Documentarian) from Algiers, George Shalhob (Lebanese Actor), Nasser Behamd (Documentarian) from Lebanon, Elias Bogaytris (writer and reporter) from Russia, Fatemeh Mousaei (Cinematographer) from France, Anan Aleklas (Ministry of Religion and Culture) from Syria, Scot Frank from the U.S., Patris Pingand (Documentarian) from France and Mohammad Reza Islamloo(Documentarian) from Iran and Mohammad Khazaei as the Secretary of the Festival.
  • Three workshops were held for the students of Kerman including Criticizing the cinema by Masoud Farasati, Film scripting by Mahdi Sajjade Chi and Documentary in crisis by Mohammad Davoudi.